Jak już zapewne wszystkim wiadomo w tym sezonie pełną parą rusza cykl zawodów motocrossowych pod nazwą „Mistrzostwa Strefy Polski Centralnej MX”. Zaplanowano w tym roku 6 imprez. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom zawodników i działaczy oraz podkreślić rangę tej młodej Strefy informujemy, że uruchomiliśmy rezerwacje numerów startowych dla „Strefy Centralnej”. Numery można rezerwować podobnie jak w innych strefach w następujących kategoriach:

MX65 + MX85

MX Junior

MX1 C + MX2 C

MX Open

MX Masters

Quad Open A/B/C

Klasa MX Kobiet, tak jak we wszystkich innych zawodach motocrossowych w Polsce korzysta z numerów zarezerwowanych dla Mistrzostw i Pucharu Polski. Nie ma sensu tworzenia rezerwacji dla klasy MX Kobiet w strefach, skoro zawodniczek nie jest zbyt wiele i wszystkie zgodnie podzieliły się pulą 999 dostępnych numerów.

Wszystkim zawodnikom startującym w nowej strefie życzymy sukcesów, a organizatorom wysokiej frekwencji.

Zespół ORLEN Team już w komplecie w Polsce. Przed południem na Lotnisku im. Fryderyka Chopina wylądował debiutujący w rajdzie Dakar motocyklista Maciek Giemza. Chwilę po godzinie 18 pojawił się zmęczony, ale szczęśliwy Kuba Przygoński, piąty kierowca w klasyfikacji samochodów.

Pierwszy na lotnisku pojawił się motocyklista Maciek Giemza, który po przywitaniu przez najbliższych i kibiców na gorąco skomentował swój debiut i 24. miejsce na najtrudniejszym rajdzie świata: ­– Jestem strasznie zmęczony, ale jednocześnie szczęśliwy z powrotu do Polski. Udało się w pełni zrealizować plan „Dakar 2018”. Pojechałem mądrze, unikając błędów nawigacyjnych i potencjalnych wywrotek, w których mógłbym się poobijać lub zakończyć rywalizację. Dobry trening, świetnie przygotowany motocykl, rady Jacka Czachora, wsparcie zespołu i wiele innych elementów, które wszystkie razem zagrały i zaowocowały 24. miejscem. Na razie jestem podekscytowany ostatnimi dwoma tygodniami, ale przyjdzie czas na analizy i wnioski, co można zrobić, żeby następnym razem było jeszcze lepiej.

Zapytany o najbardziej pozytywne wspomnienie opowiada: – Na pewno z całego Dakaru zapamiętam kibiców, szczególnie tych w Boliwii. Przed wjazdem do La Paz przez prawie 50 kilometrów jechaliśmy w szpalerze ludzi, których łącznie było podobno prawie 500 tysięcy. Coś niezapomnianego i niesamowitego, czego nigdy nie doświadczymy w Europie na żadnym rajdzie.

Zaledwie 22-letni zawodnik ORLEN Team skomentował również sukces swojego starszego kolegi z zespołu: ­– To już dziewiąty Dakar Kuby i bez wątpienia doświadczenie, którego nabrał w ostatnich latach, kumuluje się i procentuje na każdej kolejnej edycji. Mam nadzieję, że będzie mi dane przejechać co najmniej tyle samo Dakarów co on i będę mógł poprawić wynik, który osiągnął na motocyklu.

Kuba Przygoński w tegorocznym Dakarze zajął 5. miejsce, to drugi najwyższy polski wynik w Dakarze w kategorii samochodów. Kierowca tak po powrocie do Polski skomentował najlepszy rezultat w historii ORLEN Team: – To wielki sukces dla mnie i naszego zespołu. Kolejny ważny krok w mojej karierze motocyklowo-samochodowej. Przez cały rajd utrzymywaliśmy dobre tempo, ale do dnia przerwy praktycznie codziennie mieliśmy jakieś przygody. Przetrwaliśmy ten trudny pierwszy tydzień i w drugiej połowie zawody w końcu zaczęły nam się układać. Nie robiliśmy już drobnych błędów, za to te duże zaczęli popełniać inni kierowcy. Dojechaliśmy do mety i mamy Top 5. Zrealizowaliśmy nasz cel i jesteśmy z tego bardzo, bardzo zadowoleni.

Zapytany o przyszły sezon i cel na kolejną edycję, odpowiedział: – Planujemy w tym roku pojechać cały Puchar Świata po to, żeby zdobyć jeszcze więcej doświadczenia. Doświadczenia, którego z racji mojego wieku mam dużo mniej niż np. taki Sainz lub Peterhansel. Jeśli bardzo mocno przepracujemy sezon, a nasz samochód będzie jeszcze szybszy, to w przyszłorocznym Dakarze będziemy celować w miejsce na podium.

ORLEN Team to pierwszy, profesjonalny polski zespół ze ścisłej światowej czołówki reprezentujący nasz kraj w rajdach terenowych. Od 2000 roku, kiedy Marek Dąbrowski i Jacek Czachor jako pierwsi polscy motocykliści ukończyli Dakar, ORLEN Team nieprzerwanie reprezentuje Polskę na najtrudniejszej próbie terenowej na świecie. W jubileuszowej, czterdziestej edycji rajdu barwy zespołu reprezentowali doświadczony Kuba Przygoński, który z pilotem Tomem Colsoulem wywalczył 5. miejsce wśród załóg samochodowych, oraz motocyklista Maciek Giemza, który w swoim debiucie zajął bardzo dobre 24. miejsce.

 

Więcej informacji na stronie ORLEN Team.

(informacja prasowa Biuro Prasowe ORLEN Team Łukasz Belowski, zdjęcia T. Mateusiak)

Zawodnicy ORLEN Team na mecie Dakaru 2018! Zespół dojechał w komplecie, a udział w jubileuszowej, 40. edycji najtrudniejszego rajdu na świecie zakończył się sukcesami. Kuba Przygoński potwierdził wyśmienitą formę z całego sezonu i razem z pilotem Tomem Colsoulem zajął znakomite 5. miejsce w klasyfikacji generalnej – drugi najwyższy polski wynik w Dakarze w kategorii samochodów i największy sukces w historii ORLEN Team. Młody motocyklista Maciek Giemza zakończył rywalizację na 24. miejscu, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na debiutanta i świetnym prognostykiem na przyszłość.

Zanim zawodnikom dane było świętować na rampie w Cordobie, musieli pokonać ostatni 120-kilometrowy odcinek specjalny wytyczony na północ od miasta. Krótka, ale bardzo kręta próba z ponad trzydziestoma rzekami do sforsowania i mnóstwem miejsc, w których można popełnić niepotrzebny błąd.

Wśród załóg samochodowych swoją dobrą dyspozycję z całego rajdu potwierdził Giniel de Villiers (Toyota). Pochodzący z RPA kierowca wygrał ostatni odcinek specjalny, wyprzedzając o 40 sekund Francuza Stéphana Peterhansela (Peugeot) i o 41 sekund Katarczyka Nassera Al-Attiyaha (Toyota). Jadąca Mini John Cooper Works Rally załoga ORLEN Team, Kuba Przygoński i Tom Colsoul, uzyskała szósty czas próby.

Jubileuszową edycję rajdu wygrał Hiszpan Carlos Sainz, który przez ostatnie etapy kontrolował wypracowaną wcześniej przewagę. „El Matador” zwyciężył po raz drugi w karierze, zapewniając jednocześnie trzecie z rzędu zwycięstwo zespołowi Peugeota. Drugi w klasyfikacji generalnej był Nasser Al-Attiyah, który stracił ponad 43 minuty. Podium uzupełnił Giniel de Villiers, tracąc 76 minut do zwycięzcy.

Kuba Przygoński osiągnął metę rajdu w Cordobie jako piąty kierowca, poprawiając o dwie pozycje swój ubiegłoroczny wynik i uzyskując najwyższą lokatę w swoich dziewięciu startach w Dakarze (jego dotychczasowym najlepszym wynikiem było 6. miejsce w 2014 r. w kategorii motocykli). Jest to jednocześnie pierwsza w historii ORLEN Team tak wysoka pozycja w Dakarze, drugi najlepszy rezultat wszystkich startów polskich kierowców w rajdzie i najlepszy wynik zawodnika.

Jesteśmy po Dakarze 2018! Strasznie zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni z wyniku. Mieliśmy naprawdę dużo przygód przez ostatnie dwa tygodnie: od uszkodzonych kół, przez chorobę Toma po zakopane Mini. Udało się wyjść ze wszystkich opresji, dopisało trochę szczęścia i kończymy rajd na piątym miejscu! – podsumował swój start Kuba Przygoński, dodając: ­– Bardzo dziękuję za świetną współpracę Tomowi, bez którego nie byłoby tego wyniku. Dziękuję również wszystkim, którzy nas wspierali i nam kibicowali. To nie jest nasze ostatnie słowo na Dakarze!

W rywalizacji motocyklistów prezent lokalnym kibicom sprawił Kevin Benavides (Honda). Argentyńczyk wygrał ostatnią próbę, wyprzedzając o 54 sekundy Tobiego Price’a z Australii oraz o prawie 3 minuty Francuza Antoine'a Mèo (obaj KTM). Maciek Giemza z ORLEN Team uzyskał 22. czas odcinka specjalnego.
Zwycięzcą całego rajdu został Austriak Matthias Walkner (KTM), który rok temu był drugi. O ponad 17 minut wyprzedził Kevina Benavidesa, który uzyskał najlepszy wynik w historii argentyńskich startów na motocyklach. Trzeci był zwycięzca sprzed dwóch lat, wracający po kontuzji Toby Price, który stracił 23 minuty. Maciek Giemza skończył swój pierwszy Dakar na 24. miejscu, które jest naprawdę świetnym rezultatem jak na debiutanta i dobrze wróży startom w przyszłości tego zaledwie 22-letniego zawodnika.

Mamy upragnioną metę w Cordobie. Z jednej strony, jestem strasznie zmęczony, a mój organizm wyniszczony tysiącami kilometrów, a z drugiej szczęśliwy, że udało się dojechać i to z bardzo satysfakcjonującym wynikiem. Bardzo dużo się nauczyłem przez ostatnie dwa tygodnie i mam nadzieję, że te doświadczenia zaprocentują w nadchodzącym sezonie i w kolejnym rajdzie Dakar. – powiedział na mecie Maciek Giemza.

Maciek ukończył swój pierwszy Dakar na 24. pozycji, co jest naprawdę super wynikiem jak na debiutanta. Muszę go pochwalić za organizację, świetną współpracę, równą jazdę na wszystkich etapach oraz za to, że nie podejmował niepotrzebnego ryzyka. Celem było ukończenie rajdu i udało się to zrealizować. W nadchodzącym sezonie będziemy pracować nad szybkością tak, żeby w kolejnej edycji był w stanie na stałe zagościć w pierwszej dwudziestce. Cieszę się, że z Markiem Dąbrowskim udało nam się wychować kolejnego dakarowca w ORLEN Team, o którym na pewno jeszcze usłyszymy. – podsumował występ Giemzy wspierający go na rajdzie Jacek Czachor.

Dobre wyniki zawodników ORLEN Team cieszą tym bardziej, że tegoroczna edycja Dakaru jest uznawana za jedną z trudniejszych w historii, a na pewno najtrudniejszą, od kiedy rajd zawitał do Ameryki Południowej. O skali trudności świadczy liczba załóg, które nie dojechały do mety. W trakcie 14 dni z rywalizacji wycofało się 145 załóg z 335, które stanęły na starcie (ponad 43%).

To był mój dziewiąty Dakar i najtrudniejszy, w jakim brałem udział. Na pewno od mojej pierwszej edycji zmieniła się jego formuła. Rajd ma teraz charakter bardziej przeprawowy i jest bardzo trudny terenowo. W tym roku było mnóstwo miejsc, w których walczyliśmy tylko o to, żeby przejechać. To już nie jest rajd, gdzie walczy się na ułamki sekund i moim zdaniem to jest dobry kierunek rozwoju. – ocenia Kuba Przygoński.

Zawodnicy ORLEN Team wrócą do Polski w poniedziałek, 22 stycznia. Przylot Maćka Giemzy na warszawskie Lotnisko im. Fryderyka Chopina jest zaplanowany na godz. 11.55, a Kuby Przygońskiego na godz. 17.50. Zapraszamy do przywitania zawodników na lotnisku.

NIEOFICJALNA KLASYFIKACJA GENERALNA 40. EDYCJI RAJDU DAKAR:

SAMOCHODY

 1. Carlos Sainz/Lucas Cruz (303) Peugeot 3008 DKR Maxi 49:16.18
 2. Nasser al-Attiyah/Mathieu Baumel (301) Toyota Hilux +43.40
 3. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (304) Toyota Hilux +1:16.41
 4. Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (300) Peugeot 3008 DKR Maxi +1:25.29
 5. Kuba Przygoński/Tom Colsoul (312) Mini John Cooper Works Rally +2:45.24
 6. Khalid al-Qassimi/Xavier Panseri (319) Peugeot 3008 DKR Maxi +4:20.58
 7. Martin Prokop/Jan Tománek (311) Ford F-150 Evo +7:20.49
 8. Peter van Merksteijn/Maciej Marton (334) Toyota Hilux +7:41.28
 9. Sebastián Halpern/Edu Pulenta (331) Toyota Hilux +9:08.10
 10. Lucio Álvarez/Rob Howie (318) Toyota Hilux +9:18.46

 

MOTOCYKLE

 1. Matthias Walkner (003) KTM 450 43:06.01
 2. Kevin Benavides (047) Honda CRF 450 Rally +16.53
 3. Toby Price (008) KTM 450 +23.01
 4. Antoine Mèo (019) KTM 450 +47.28
 5. Gerard Farrés (003) KTM 450 +1:01.04
 6. Johnny Aubert (040) Gas Gas EC 450 Raid +1:53.53
 7. Oriol Mena (061) Hero 450 Rally +2:22.52
 8. Pablo Quintanilla (010) Husqvarna FR 450 Rally +2:24.05
 9. Daniel Oliveras (029) KTM 450 +2:37.20
 10. José Ignacio Cornejo (068) Honda CRF 450 Rally +2:42.36

...

 1. Maciej Giemza (058) KTM 450 +7:01.10

 

Nieoficjalne wyniki czternastego, ostatniego etapu 40. edycji rajdu Dakar

San Juan – Córdoba, 286 km (OS 120 km)

SAMOCHODY

 1. De Villiers +1:26.29, / 2. Peterhansel +00.40, / 3. Al-Attiyah +00.41, / 4. Álvarez +00.43. / 5. Van Merksteijn +02.06, / 6. Przygoński +02.11, / 7. Prokop +02.13, / 8. Halpern +02.25, / 9. Sainz +03.19, / 10. Al-Qassimi +03.37.

MOTOCYKLE

 1. K. Benavides +1:26.41, / 2. Price +00.54, / 3. Mèo +02.49, / 4. Oliveras Carreras +03.25, / 5. Aubert +04.19, / 6. Mena +05.01, / 7. Farres Guel +05.23, / 8. Walkner, +05.38, / 9. Cornejo +07.57, 10. Pedrero Garcia +10.53, /…/ 22. Giemza +13.50.

 

Więcej informacji na stronie ORLEN Team.

(informacja prasowa Biuro Prasowe ORLEN Team Łukasz Belowski, zdjęcia MCH Photo)